Humani papiloma virus (HPV) je grupa od preko 200 virusa koji mogu zaraziti kožu i sluzokožu. Oko 40 tipova HPV-a prenosi se seksualnim kontaktom i može inficirati genitalne oblasti, grlo i usta. HPV je jedan od najčešćih polno prenosivih infekcija na svetu.
HPV se deli na niskorizične i visokorizične tipove.
Niskorizični tipovi, poput HPV-6 i HPV-11, najčešće uzrokuju genitalne bradavice (kondilomi).
Visokorizični tipovi, poput HPV-16 i HPV-18, mogu izazvati prekancerozne promene i različite vrste raka. HPV-16 i HPV-18 su odgovorni za oko 70% slučajeva raka grlića materice.
Razumevanje različitih tipova HPV-a pomaže u prepoznavanju potencijalnih rizika i važnosti redovnih pregleda i prevencije. Većina HPV infekcija je bezopasna i imuni sistem se može izboriti protiv virusa. Međutim, redovni pregledi su ključni za rano otkrivanje i sprečavanje ozbiljnih komplikacija.
Humani papiloma virus (HPV) prenosi se direktnim kontaktom inficirane kože sa kožom ili sluzokožom, najčešće tokom seksualnog odnosa, uključujući vaginalni, analni i oralni seks.
Visoka infektivnost ovog virusa je posledica lake prenosivosti s obzirom da vrlo često nema vidljivih manifestacija na koži ili sluzokoži inficirane individue.
Vrlo retko se HPV virus može preneti i indirektnim kontaktom, preko predmeta na kojima virus može opstati ograničeni vremenski period kao što su donji veš, peškiri, ili medicinski instrumenti.
Većina HPV infekcija nema simptome i prolazi spontano. Ukoliko dođe do ispoljavanja simptoma, to su:
Genitalne bradavice (kondilomi): Meke izrasline na genitalnom području, koje mogu biti ravne ili uzdignute, pojedinačne ili u grupama. Bradavice mogu biti male ili velike, bezbolne ili svrbljive
Bradavice na drugim delovima tela: Mogu se pojaviti na rukama, stopalima, licu ili vratu.
Promene na grliću materice: Visokorizični tipovi HPV-a mogu uzrokovati prekancerozne promene na grliću materice, koje se mogu otkriti Papa testom.
Kod većine ljudi, imuni sistem će eliminisati virus bez pojave ikakvih simptoma. Međutim, neki ljudi mogu razviti dugotrajne infekcije koje mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući različite oblike raka.
Dijagnostika HPV infekcije je ključna za rano otkrivanje i prevenciju ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Postoji nekoliko metoda za otkrivanje prisustva HPV-a, koje uključuju:
Redovni ginekološki pregledi su od suštinske važnosti za rano otkrivanje HPV infekcija i prevenciju raka grlića materice. Žene bi trebalo da počnu sa Papa testovima tri godine nakon početka seksualne aktivnosti ili najkasnije do 21. godine. Preporučuje se da žene do 30. godine rade Papa test svake tri godine, a nakon 30. godine, u kombinaciji sa HPV DNK testom, svakih pet godina ako su rezultati prethodnih testova bili normalni.
Redovni pregledi omogućavaju rano otkrivanje promena koje mogu dovesti do raka, što povećava šanse za uspešno lečenje i prevenciju ozbiljnih komplikacija.
Način zaštite od HPV infekcije je vakcinacija. Postoje HPV vakcine koje štite od najčešćih tipova HPV virusa. Preporuka je da se obavi vakcinacija pre stupanja u seksualne odnose.
U prevenciju spadaju i redovni pregledi i zaštita tokom seksulanih odnosa. Rano otkrivanje i praćenje promena na grliću materice je ključna stavka u prevenciji ozbiljnijih problema koje može uzrokovati ovaj virus.
U Srbiji su odobrene tri vakcine: Cervarix, Gardasil i Gardasil 9. One stimulišu odgovor imunog sistema u proizvodnji antitela protiv najčešće zastupljenih tipova HPV-a. Time se sprečava ulazak virusa u ćelije.
Studije su pokazale da su HPV vakcine efikasne, smanjujući rizik od pojave raka grlića materice kao i globalne rasporstranjenosti ovog virusa.
HPV se često povezuje sa ženama, ali i muškarci mogu biti inficirani. HPV kod muškaraca može dovesti do genitalnih bradavica i povećati rizik od raka. Redovni pregledi, upotreba kondoma i vakcinacija mogu pomoći u prevenciji.
Kod većine muškaraca HPV infekcija ne uzrokuje simptome. Međutim, postoje znaci upozorenja. Simptomi HPV-a kod muškaraca uključuju genitalne bradavice i promenljive lezije na penisu.
Pravovremeno otkrivanje i praćenje HPV infekcije kod muškaraca je od velikog značaja. Otvorenim razgovorom i redovnim kontrolama se mogu zaštititi.
Postoji više opcija lečenja HPV infekcije, ali za sada nema leka koji bi u potpunosti eliminisao virus. U praksi su se najbolje pokazale vakcinacija, preventivne mere i redovne kontrole. Takođe, HPV DNK testiranje i dijagnostikovanje je od krucijalnog značaja za sprečavanje ozbiljnih posledica poput pojave vidljivih manifestacija i prekancerogenih lezija.
Prekancerozne promene na grliću materice mogu se ukloniti procedurama kao što su konizacija ili krioterapija. Ove metode uklanjaju abnormalno tkivo i sprečavaju njegov dalji maligni razvoj.
U slučaju raka povezanog sa HPV-om, primenjuju se standardne metode lečenja, kao što su hirurgija, radioterapija i hemioterapija.
Izbor terapije za HPV i tretmana prekanceroznih promena zavisi od stadiuma infekcije, lokacije i veličine lezija, kao i od opšteg zdravstvenog stanja pacijenta. Redovno praćenje i brzo reagovanje na promene su ključni za pravovremeno lečenje.
Tokom trudnoće, žene zaražene HPV-om mogu imati dodatne izazove. Trudnice koje su zaražene nekim od virusa iz grupe HPV, imaju povećan rizik za prenos ovog virusa na novorođenče. S tim u vezi, trebalo bi redovno partiti svoje zdravstveno stanje što pomaže zasštiti majke i novorođenčeta od mogućih problema.
Tridesetogodišnje iskustvo u rešavanju problema neplodnosti i najviši nivo opremljenosti garantuju svakom pacijentu nesvakidašnju pažnju i jedinstveno iskustvo.
Bulevar Zorana Đinđića 45 i
11070 Beograd
ponedeljak - petak 08:00 - 20:00
subota i nedelja - po potrebi