Hepatitis C je ozbiljna virusna infekcija jetre koju izaziva hepatitis C virus (HCV). Infekcija često prolazi neprimećeno godinama, a hronična forma može dovesti do trajnih oštećenja jetre poput ciroze i karcinoma jetre. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, oko 58 miliona ljudi širom sveta živi sa hepatitisom C, a veliki deo njih nije svestan svoje bolesti. Rano otkrivanje značajno povećava šansu za potpuno izlečenje i sprečava komplikacije.
Jedan od glavnih problema sa hepatitisom C je da čak 70-80% osoba nema izražene simptome u akutnoj fazi, što doprinosi prelasku u hroničnu infekciju. Simptomi akutne faze mogu biti toliko blagi da prolaze nezapaženo kod većine pacijenata, zbog čega se hepatitis C neretko otkriva tek u kasnijim fazama bolesti. Prema epidemiološkim studijama, kod gotovo dve trećine pacijenata bolest se otkriva slučajno, tokom rutinskih ili preventivnih pregleda.
Obavezno potražite medicinsku pomoć ukoliko primetite navedene simptome ili imate istoriju rizičnih faktora poput transfuzije krvi, operacija ili tetoviranja u neadekvatnim uslovima.
Poslednjih godina, značajan napredak ostvaren je u lečenju hepatitisa C zahvaljujući direktno delujućim antivirusnim lekovima (DAA). Ovo je revolucija u odnosu na raniju terapiju interferonima koji su često izazivali teške nuspojave. Koju vrstu DAA lekova će se dati pacijenu zavisiće od genotipa virusa, ciroze jetre i funkcije bubrega. Pored lekova neophodna je izmena u načina ishrane, naime uvodi se higijensko – dijetetski način života. Neke od stavki koji se izbacuju iz ishrane su konzumiranje: alkohola, masne, začinjene i konzervisane hrane itd.
Direktno delujući antivirusni lekovi ciljaju specifične delove virusa, onemogućavajući njegovo razmnožavanje u telu. Lekovi se najčešće primaju oralno, a terapija je bezbolna, sa minimalnim ili gotovo bez nuspojava.
DAA terapija obično traje 8 do 12 nedelja. U većini slučajeva, virus se potpuno eliminiše iz organizma, a izlečenje se potvrđuje negativnim PCR testom na prisustvo HCV virusa. Uspešnost terapije je veća od 95%.
Svi pacijenti sa dijagnostikovanim hroničnim hepatitisom C imaju pravo na besplatnu terapiju u Srbiji preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Potrebna je specijalistička procena i određena medicinska dokumentacija.
Virus hepatitisa C prenosi se isključivo putem kontakta sa zaraženom krvlju. Glavni načini prenosa uključuju:
Ređi načini prenosa uključuju korišćenje zajedničkog pribora za ličnu higijenu poput brijača ili četkica za zube, naročito ukoliko postoje posekotine ili rane na koži.
Najbolja zaštita je izbegavanje kontakta sa krvlju nepoznatog porekla, striktno pridržavanje higijenskih mera, posebno u zdravstvenim ustanovama, kao i pažljiv odabir salona za kozmetičke i estetske tretmane.
Tridesetogodišnje iskustvo u rešavanju problema neplodnosti i najviši nivo opremljenosti garantuju svakom pacijentu nesvakidašnju pažnju i jedinstveno iskustvo.
Brzi linkovi
Adresa
Bulevar Zorana Đinđića 45 i
11070 Beograd
Radno vreme
ponedeljak - petak 08:00 - 20:00
subota i nedelja - po potrebi